Zeytinyağı son zamanlarda daha sağlıklı bir yaşam sürdürmek isteyen kişilerin sık sık araştırdığı bir doğal yağ haline gelmiştir. Bu yazımızda zeytinyağının sağlamış olduğu temel faydalardan söz edeceğiz.

Sağlıklı Polifenoller İçerir

Polifenoller, insan vücudu için son derece sağlıklı olan bitki bileşikleridir. Bu nedenle, özellikle içmeyi planlıyorsanız, fenolik içeriği yüksek sızma zeytinyağını (EVOO) seçmelisiniz. Oleocanthal , hydroxytyrosol, oleacein, oleuropein, tyrosol ve ligstroside dahil olmak üzere çok sayıda faydalı bileşik içerir .

Diyet yönergeleri, günlük kalori alımınızın %20-35’inin PUFA’lardan ve MUFA’lardan gelmesi gerektiğini önermektedir; Bu sağlıklı bileşiklerin ve yağ asitlerinin en zengin bitki kaynaklarından biri olduğu için sızma zeytinyağını tercih etmek için daha fazla neden olmaktadır.

Köklü-zeytinyağları

Bu nedenle, bu sağlıklı yağ asitlerinin alımını artırmak için günde bir çay kaşığı (veya üç) yüksek fenolik sızma zeytinyağı içmeniz de fayda vardır.

Kabızlık Giderir

Bir araştırmaya göre , günde bir çay kaşığı (4ml) zeytinyağı tüketen kişiler, kabızlığı önemli ölçüde rahatlattı. Bu iddiayı desteklemek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulsa da bunu denemekten zarar gelmez!

Sızma Zeytinyağı ve Kalp Sağlığı

Sızma zeytinyağının kalp sağlığınız için mükemmel olduğu bir sır değil . İşte burada daha önce bahsedilen oleik asit devreye giriyor. Diğer katı ve sıvı yağların aksine, sızma zeytinyağı (EVOO) kalp hastalığı riskini azaltabilir. Aslında bir araştırmaya göre günde 60 ml zeytinyağı tüketen kişilerin kalp hastalığına yakalanma olasılığının %30 daha az olduğu bulundu.

Ayrıca, Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), oleik asit açısından zengin sızma zeytinyağının (EVOO) günlük tüketildiğinde kalp hastalığı riskinizi azaltabileceğini de belirtmektedir.

Sağlıklı Bir Yaşam İçin Zeytinyağı Tüketin

Siz de sağlıklı bir şekilde yaşamınızı sürdürmek istiyorsanız doğru adrestesiniz. En sağlıklı ve lezzetli zeytinyağını sipariş vererek zeytinyağının faydalarından en iyi şekilde yararlanabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey en sağlıklı ve mükemmel şekilde sizlere sunulan zeytinyağını satın almaktır. Hadi, yemeklerinizi tatlandıracak zeytinyağını hemen sipariş verin ve kusursuz bir şekilde yemeklerinizi hazırlamaya başlayın. Sağlıklı hayat için zeytinyağı tüketin.