Zeytinyağı, diğer birçok şeyin yanı sıra, Yunanlılar tarafından saç yağı olarak kullanılan antik dünya tarafından her zaman saygı görmüştür. Zeytinyağının sunduğu her şey nedeniyle yaşamın önemli bir parçası olarak yer alması şaşırtıcı değil.  Zeytin ağaçlarından elde edilen doğal yağlardan elde edilen zeytinyağı, yemek pişirmek başta olmak üzere çeşitli amaçlarla kullanılmaktadır. Ancak zeytinyağının özellikleri, sağlık yararlarından cilt bakımına kadar düşündüğünüzden çok daha fazla çeşitlilik gösterir.

Tüm bunların arasında zeytinyağı cildiniz için faydalıdır. Vitaminler açısından zengin olan zeytinyağı, A, D, K ve E vitaminlerini içerir. E vitamini, sedef hastalığı ve egzama gibi cilt sorunları için topikal bir merhem olarak kullanılmıştır ve zeytinyağının akne için kullanımı cildinizde E vitamini dalgalanmalarına neden olur.

Sivilce İçin Zeytinyağı Kullanımı

Herkesin cildi farklıdır. Zeytinyağının hafif komedojenik olmasına rağmen, sizin tasarruf lütfunuz olabileceğini unutmayın. Zeytinyağı tek başına veya diğer malzemelerle karıştırıldığında sivilcelerinizi temizleyebilir ve cildinizi nemlendirebilir – tek gereken doğru kombinasyon. Nemlendirici ve bunun üzerine zeytinyağı kullanmak, zeytinyağındaki tıkanıklıkları ortaya çıkaracaktır: nemlendirmenizi kilitleyen nemlendirici bariyer. Zeytinyağı doğru kullanıldığında cildinizin nemini hapsedebilir ve hatta cilt bakımınıza kendi nemini katabilir. Zeytinyağı hücreleriniz için nemlendiricidir ve nemi koruyarak cildiniz daha dolgun bir görünüme kavuşabilir.

Zeytinyağının iltihap önleyici özelliklerinin yanı sıra antioksidanları cilt kanserini önleyebilir ve sizi zararlı UVB kaynaklı hasarlardan koruyabilir. Sivilce için zeytinyağı kullanmak sivilce izlerini azaltabilir ve yenilerini önleyebilir. Yüzünüzdeki yağla savaşmak için bir zeytinyağı rutini kullandığınızda, cildinizdeki fazla sebum (hafifçe) sıyrılarak alttaki sağlıklı cildi ortaya çıkarır.

Zeytinyağı Nasıl Kullanılır?

Zeytinyağı işe koyulduğunda birkaç şey yapar . Bir temizlik maddesi olan zeytinyağı, suyun yağ ve kiri karıştırmasını ve temizlemesini sağlar. Makyajı ve kiri temizlemek, aynı anda hem temizlemek hem de nemlendirmek için zeytinyağı kullanabilirsiniz.  Zeytinyağı ayrıca, zeytinyağı ve nemlendirici gibi veya kendi cilt bakım ürünlerinde bir karıştırıcı olarak bileşenlerin karışmasını sağlayan emülsifiye edici özellikler içerir. Aynı zamanda yaşlanma semptomlarını hafifletmek için kullanılan bir kırışıklık önleyici ajandır.

Cildinizi nemlendiren zeytinyağı, cildinizde koruyucu bir bariyer oluşturur ve cilt hücrelerinizi nemlendirir. Hatta leke tedavisi olarak zeytinyağı kullanarak bazı yara izlerini iyileştirebilirsiniz. Sivilce izleriniz zeytinyağı ile hiçbir yerde görülmez ve bunu önleyici olarak eklemek uzun vadede cildinize yardımcı olacaktır. Güneşe maruz kaldıktan sonra, güneş yanığını önlemek ve güneş hasarını iyileştirmeye yardımcı olmak için yüzünüze zeytinyağı bile sürebilirsiniz. Dolabınızda güneş kremi olmadığı günlerde zeytinyağı sizi kurtarabilir. Ancak sivilce için zeytinyağı kullanarak, onu cildiniz için nasıl kullanacağınız konusunda mutlu bir ortam bulabilirsiniz. Yağ temizliği cilde masaj yapıldığında faydalıdır, diğer zararlı gözenek tıkayan yağları çözer.

Zeytinyağı Güvenli Mi?

Bir pamuğu veya bezi zeytinyağına batırıp makyajınızı silerek ve ılık suyla durulayarak zeytinyağı ile makyajı çıkarmayı deneyebilirsiniz. Aynı işlemi yüzünüzü nemlendirmek için de yapabilirsiniz. Ancak bunun için zeytinyağı cilt bakım ürünlerimizden birini kullanmanızı öneririz. Zeytinyağı yaraları onarabilir – bu nedenle bir yaraya veya sivilce izine zeytinyağı sürmek iyileşme sürecini hemen başlatabilir. Tabii ki, sadece zeytinyağına bulaşmak sadece daha yağlı hissetmenize neden olabilir, ancak zeytinyağını diğer cilt bakım ürünleriyle birlikte güvenle kullanmak cildinizi kurtarmak için gereken şey olabilir.