İnsanlarda yaşlanma, kademeli olarak yapısal ve işlevsel cilt hasarına yol açar. Deri dokusu bir takım değişikliklerden geçer. Bunlardan en önemlileri derinin iç ve dış katmanlarının (dermis ve epidermis) incelmesi, elastikiyetinin kaybolması, dermisi epidermise bağlayan bölgenin daha az tamponlanması, kollajen birikimi ile fibrozisin meydana gelmesi ve dokunun oluşmasıdır. hasara karşı daha az savaşabilir ve onarabilir.

Güneş ışınları gibi dış etkenler serbest radikaller üreterek yaşlanmayı hızlandırır. Hücreler, eylemlerini nötralize eden mekanizmalarla donatılmış olsalar da, riski azaltan inhibitörler kullanarak hücre hasarını azaltmak mümkündür. Böyle bir doğal inhibitör, lipit profili insan derisine çok benzeyen zeytinyağıdır.

Zeytinyağının Cilde Sağladığı Faydalar

Zeytinyağının, belirgin antioksidan etkisi nedeniyle, belirli cilt kanseri türlerinin gelişimini etkileyen süreçlerden biri olan sürekli oksidasyonun önlenmesinde seçim rolü oynayabileceği öne sürülmüştür. E vitamini çalışmaları başladı, ancak bu tür gözlemler uzun zaman alıyor, bu da kesin verilerin henüz mevcut olmadığı anlamına geliyor. Bununla birlikte, teori, oleik asidin sürekli oksidasyona karşı koymada önemli bir rol oynadığına inanılmaktadır

Güzellik rutininizde sızma zeytinyağını benimsemek istiyorsanız, işte bazı ipuçları ve faydalar:

1. Kırışıklık Oluşumunu Yavaşlatır

Çatlak bir kaş, gülme çizgileri, karga ayakları – kırışıklıklar yaşın en belirgin belirtileridir. Serbest radikallerin ve güneşte geçirilen zamanın sonucudur. Bu nedenle, kırışıklıkları ve ince çizgileri uzak tutmak için diyetinizde bol miktarda serbest radikalle savaşan antioksidan (zeytinyağı, nar, brokoli, portakal, çilek vb.) Alın.

2. Kuru Cildi Nemlendirir

Kuru cildi nemlendirmek için zeytinyağının harika olması muhtemelen şaşırtıcı değildir. Bu nedenle, elleriniz veya ayaklarınız için biraz ekstra nemlendirme arıyorsanız, bu gece kuru cilt bakımını deneyin:

3. Tahrişi Giderir

Bazı insanlar kızarıklık ve kaşıntıya diğerlerinden daha yatkındır. Eğer sizseniz, zeytinyağı yardımcı olabilir. Zeytinyağında bulunan E vitamininin tahriş olmuş cildi yatıştırmaya yardımcı olduğu bilinmektedir.

4. Makyajı Temizler

Zeytinyağını düşündüğünüzde aklınıza gelen ilk şey yüzünüze biraz zeytinyağı sürmek olmayabilir. Ama bu denememeniz gerektiği anlamına gelmez!

Bir an için fen dersine geri dönün ve benzer gibi maddeler söz konusu olduğunda şunu unutmayın. Artık pek çok kozmetik, yağlı malzemelerden oluşuyor. Bu nedenle, günün sonunda yüzünüzü yıkarken tek başına su ile makyajınızı çıkarmak zordur.