Kalp hastalığı şu anda dünyada önde gelen ölüm nedenidir. Hipertansiyon (yüksek kan basıncı), yüksek kolesterol ve çok sayıda diğer faktörler, daha fazla insan, bugün kalp hastalığından muzdariptir. Ancak kronik ilaçlar dışında, yüksek tansiyon, kolesterol ve diğer nedenlerin olasılığını veya şiddetini azaltmak için başka ne gibi önleyici tedbirler alabiliriz? Şimdi gelin tüm detayları inceleyelim.

Tansiyon ve Zeytinyağı Arasında ki Bağlantı

Polifenolleri sızma zeytinyağı (evoo) bulunan aradığınız cevaptır. Bunlar hipertansiyonu önlemeyecek veya tedavi etmeyecek olsa da kesinlikle onu azaltmaya yardımcı olabilirler. Sızma zeytinyağının kendileri bu sağlık yararlarını içermezler, daha çok fenolik bileşenleri içerirler. Bu nedenle polifenolleri yüksek EVOO’ları satın almak çok önemlidir, aksi takdirde sadece zeytinyağı kullanmış olursunuz.

Polifenoller Nedir ve Hipertansiyona Nasıl Fayda Sağlayabilirler?

Polifenoller, zeytinyağında doğal olarak bulunan ikincil metabolitlerdir. Araştırmalar, bu zeytin fenollerinin önemli antioksidatif özelliklere sahip olduğunu, yani arter sağlığı için gerçekten iyi olduklarını gösteriyor. Bunlar harika bilimsel nedenler, ama aslında ne anlama geliyor? Başka bir deyişle, çalışmalar zeytinlerde bulunan polifenollerin sağlıklı moleküllerin mevcudiyetini artırabildiğini göstermektedir.

Günde Ne Kadar Polifenol Tüketmeliyim?

Her şey vücudunuzun besinleri ne kadar iyi emdiğine bağlıdır. Ortalama bir insan günde en az 650 miligram polifenol almayı hedeflemelidir. Polifenoller sadece arter sağlığı için harika değildir. Yaşlanma karşıtı da dahil olmak üzere polifenollerle bağlantılı çok sayıda başka sağlık yararı vardır. Son zamanlarda yapılan çalışmalar, ilaç açısından da bir takım faydalar göstermiştir. Bu ilaçlarınızı bırakmanız gerektiği veya polifenollerin kalp hastalığını iyileştirdiği anlamına gelmez. Bu, polifenollerin ne kadar faydalı olduğunun ve onları özellikle sızma zeytinyağı yoluyla neden diyetinize dahil etmeniz gerektiğinin bir göstergesidir.

Yüksek Fenolik Zeytinyağı ve Tansiyon

Diyetinizdeki diğer yağları fenol açısından zengin zeytinyağlarıyla değiştirmek, yüksek tansiyon okumanızı azaltabilir.

Her polifenolü çok iyi sayamazsınız, ancak diyetinizi fenol açısından zengin gıdalarla değiştirebilirsiniz. Bunlara kiraz, çilek, kırmızı üzüm, enginar ve sızma zeytinyağı dahildir. Ayrıca, yeterli miktarda polifenol içeren doğru zeytinyağını satın aldığınızdan emin olmanız da çok önemlidir. Bunlar tek başına hipertansiyonu azaltmaya yardımcı olabilir ve hatta genel genel sağlığı iyileştirebilir. Başka bir deyişle, yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olması için bir Akdeniz diyeti uygulamaya çalışın. Daha ileri araştırmalar, zeytinyağı ve yeşil sebzelerin birlikte tüketildiğinde özellikle faydalı olduğunu göstermektedir. Ayrıca, fenol bakımından zengin zeytinyağının, diğer yağda çözünen vitaminler arasında karotenoidlerin emilimini arttırdığı gösterilmiştir.Günde bir yeşil salata yemenin kardiyoloğu uzak tutmaya yardımcı olduğunu söylemek gerekir.

Sağlık yararlarını sağlayanın zeytinyağının kendisi değil, içinde bulunan bileşikler olduğuna dikkat etmek önemlidir. Diğer yağların hipertansiyonu kötüleştirme potansiyeline sahip olduğu durumlarda , zeytinyağı aslında ona fayda sağlayabilir.

Sağlıksız yiyecekler ve yağlarla dolu bir dünyada, mümkün olan en sağlıklı bileşenleri diyetinize dahil etmek önemlidir. Yine de galon zeytinyağı içmek zorunda değilsiniz . Tüm yüksek yoğunluklu fenolik bileşikleri emmek için günde 12 ml veya bir yemek kaşığı için.