Sedef hastalığı , ciltte ağrılı lekeler oluşmasına neden olarak her yıl 3 milyondan fazla insanı etkileyen ağrılı bir cilt durumudur . Aşırı aktif bir bağışıklık sistemi tarafından ortaya çıkar ve çoğu insan doğal tedavileri tercih etse de genellikle salisilik asit veya steroidlerden yapılmış kremlerle tedavi edilir. Sedef hastalığı için en iyi doğal tedavilerden  biri zeytinyağıdır.

Zeytinyağı Neden Sedef Hastaları İçin İyi Bir Seçenektir?

Sedef hastalığı olan aile üyeleriniz veya arkadaşlarınız varsa, tatil hediyeleri onlara yardım etmenin harika bir yoludur. Zeytinyağı ilk başta basit bir hediye gibi görünebilir, ancak zeytinyağı gibi üst düzey zeytinyağı ürünleri hem düşünceli hem de takdir edilebilir. Rahatlatıcı vücut yağları, nemlendiriciler ve zeytinyağından yapılan losyonlar, sedef hastalığından etkilenen cilde fayda sağlarken lüks, spa benzeri bir deneyim yaşatabilir. Zeytinyağı da harika bir çevre dostu seçenektir ve  doğal ve kimyasal içermeyen bir hediyedir . Doğal ve çevre dostu seçenekler hem trend hem de hassas cilde sahip olanlar için faydalıdır. Sedef hastalığını daha da tahriş edebilecek zararlı kimyasallardan yoksundurlar .

Zeytinyağı Sedef Hastalığı İçin Neden Faydalıdır?

Zeytinyağı, iltihap önleyici  ve doğal bir nemlendiricidir. Kuru cildi yatıştırır ve ağrılı bölgelerde şişmeyi en aza indirmeye yardımcı olur. Bu olumlu etkilerin arkasındaki suçlular yağ asitleri ve E Vitaminidir. Cilde faydalı özellikleri doğal olarak zeytinyağında bulunur.

Zeytinyağının sedef hastalığı için etkili bir tedavi olduğu yanlışlıkla keşfedildi. Zeytinyağının kardiyovasküler sağlık üzerindeki etkileri üzerine yapılan bir çalışma sırasında, çalışmadaki bir hasta, deneme sırasında Sedef hastalığı semptomlarının %80’inden kurtulduğunda keşfedildi. Çalışma, zeytinyağının hafif ila orta derecede sedef hastalığı semptomları için ilaçtan daha etkili olmasa da etkili olduğunu gösterdi.

Zeytinyağı Sedef Tedavisinde Nasıl Kullanılır?

Tipik olarak, Zeytinyağı sedef hastalığını topikal olarak tedavi etmek için kullanılır. Yağ mikrodalgada veya ocakta hafifçe ısıtılabilir. Daha sonra yumuşak bir havlu ile cilde doğrudan ve cömertçe uygulanabilir ve emilmeye bırakılabilir. Bu, sedef hastalığından etkilenen kuru cildin büyük bir rahatlama bulmasını sağlar. Sıcak yağ, sedef hastalığı semptomlarını kötüleştirebileceğinden, bu işlem sırasında yağ asla aşırı ısınmamalıdır. Isıtma adımı, uygulama konforu için basitçe yapılır. Zeytinyağını topikal olarak uygulamak sadece semptomları hafifletmeye yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda sedef hastalığı lekelerinin bıraktığı ölü deriyi de temizlemeye yardımcı olur. Bu yamaları çıkarmak genellikle acı vericidir, bu nedenle sürece yardımcı olan zeytinyağı hoş bir kalitedir.

Zeytinyağı, Sedef hastalığı olan kişilerin yaşadığı genellikle ağrılı cildi yatıştırmanın ve iyileştirmenin doğal bir yoludur. Nemlendirici ve iltihap önleyici özellikleri sakinleştirici ve yatıştırıcı faydalar sağlar. Yağ ister düz ister lüks bir nemlendiricinin parçası olarak kullanılsın hem harika bir hediye hem de sağlam bir doğal tedavi seçeneğidir.