Zeytinyağı ile saç toniği hazırlamak istiyor ve bu toniğin faydalarından yararlanmak istiyorsanız doğur adrestesiniz. Bilindiği üzere zeytinyağı saçlar ve cilt için son derece faydalı olan bitkisel bir yağdır. Bu nedenle saçlarda ve ciltte kullanımı son derece yaygındır. Özellikle kişisel bakımlarına özen gösteren kadınlar bu mükemmel karışımları tercih ederek ciltlerinin ve saçlarının mükemmel bir görünüme sahip olmasını sağlamaktadır.

Saç derisini korumak, doğru kozmetik ürünler olmadan gerçek bir kabusa dönüşebilir ve bunların çoğu, kimyasal içerik taşımanın yanı sıra kullandığımız çoğu zaman pahalıdır. Zeytinyağı ve limon ile sağlıklı, sade ve ucuz bir saç toniği hazırlayabiliriz. Saçtaki sızma zeytinyağı, saç derisini nemlendiren ve onaran vitaminler açısından zengin olduğu için harika bir alternatiftir. İster doğal bir saç kremi olarak ister sadece saç onarımı olarak kullanalım, saçlar için sızma zeytinyağı bir iksirdir.

Köklü-zeytinyağları

Zeytinyağı ve Limon Karışımı

Zeytinyağı ve limon ile kepeği gideren ve saçı nemlendiren bir saç toniği hazırlayabilirsiniz. Zeytinyağının limonla kombinasyonu son derece güçlüdür çünkü limondan gelen sitrik asit saç derisine daha kolay nüfuz eder ve sızma zeytinyağının saç folikülünün içini beslemesini sağlar. Sadece 5 limon ve 2 yemek kaşığı sızma zeytinyağına ihtiyacımız var. Aşağıdaki şekilde hazırlıyoruz:

  • Temiz ve tamamen kuru bir kapta 5 limonu sıkın ve suyunu iki yemek kaşığı sızma zeytinyağı ile karıştırın.
  • Karışımı hazırladıktan sonra, dikkatlice (tamamen değil) saça dökmemiz, bu işlemi kafa derisine dağılıncaya kadar tekrar etmemiz ve ardından herhangi bir saç kremi ile kökten uca kadar masaj yaparak masaj yapmamız gerekiyor. Etkisini göstermesi için 15 ila 30 dakika dinlenmeye bırakın.

Zaman geçtikten sonra, karışımı tamamen çıkarmak için şampuanla iyice durulamalısınız çünkü limon kalıntıları kafa derisini tahriş edebilir. Tedaviye başladıktan iki ila üç hafta sonra sonuçlar görünür olacaktır.

Kepeğe, etkilenen bölgelerde kaşıntı oluşturmanın yanı sıra deriyi ve saç köklerini kurutan bir saç mantarı (Malassezia) neden olur.

Limon ve Zeytinyağı Karışımının Faydaları

Limonun natürel sızma zeytinyağı ile karışımı çifte terapötik etkiye sahipken, limon suyu sıkılaştırıcı etkiye sahiptir, sızma zeytinyağı nemlendirici özelliklere sahiptir. Bu, limonun kepeği gevşetmesine yardımcı olur ve sızma zeytinyağının hem cildi hem de saç köklerini onarmasını sağlar. Sızma zeytinyağı ve limon esaslı bu kılcal tedavi ile normal bir saç kreminin birçok işlevi yerine geçecek, birkaç uygulamadan sonra saçlar ışıltılı, sağlıklı ve parlak bir görünüme kavuşacaktır. Sızma zeytinyağı, A, E ve K vitaminleri açısından zengindir ve saçtaki keratini neme karşı koruyarak saçtaki keratini korumaya yardımcı olur. Zeytinyağı ve limon uygulaması sayesinde saçlar güçlenecek ve dayanıklı hale gelecek, kendisine zarar verebilecek maddelere karşı korunacaktır.