Zeytinyağı ile nasıl kilo verilir sorusu fazla kilosu olan kişilerin en çok sorduğu sorular arasında yer almaktadır. Bu doğrultuda öncelikle zeytinyağının sağlıklı bir şekilde kilo vermek için son derece faydalı olduğunu ifade etmek gerekir. Bu doğrultuda en sağlıklı ve kolay bir şekilde kilo vermek istiyorsanız zeytinyağının sağladığı faydalardan yararlanmalısınız.

Köklü-zeytinyağları

Sağlık ve beslenme dünyasının zeytinyağı tüketiminin artmasının bir nedeni olarak bilinmektedir. Akdeniz harikası zeytinden çıkarılır ve çeşitli çiğ ve pişmiş müstahzarlarda kullanılır. Çalışmalar, zeytinyağının kötü kolesterolü uzak tutmaya yardımcı olduğunu ve iyi kolesterol seviyelerini yükselterek kalbi sağlıklı tuttuğunu ifade etmektedir. Zeytinyağı ayrıca herhangi bir doğal yağdan daha fazla tekli doymamış yağ asidi içerir. DK Yayınevi’nin ‘İyileştirici Gıdalar’ kitabına göre, “Bu yağ asitleri kan pıhtılaşmasını normalleştirmeye ve kan şekeri seviyelerini kontrol etmeye yardımcı olur.” Aynı zamanda iyi bir E Vitamini kaynağı olan zeytinyağı, harika bir doğal cilt bakımı bileşenidir. Antii nflamatuar özellikleri de ağrıyı hafifletmeye yardımcı olur. Zeytinyağı ayrıca kilo vermek için kullanabileceğiniz mükemmel bir bileşendir.

Zeytinyağı Kilo vermeye Nasıl Yardımcı Olur?

Zeytinyağı kilo verme planlarınıza şu şekilde yardımcı olabilir:

Zeytinyağı, özellikle sızma zeytinyağı, kilo vermek için mükemmel bir bileşendir. Sızma zeytinyağı, zeytinlerin ezilerek veya soğuk sıkılarak ve meyveden taze yağın çıkarılmasıyla elde edilir. Rafine edilmemiş ve işlenmemiş olduğu için en kaliteli zeytinyağı olduğu söyleniyor. Aynı zamanda zeytinde bulunan daha yüksek konsantrasyonda doğal vitamin ve minerallere sahiptir. Danışman beslenme uzmanıları tarafından yapılan araştırma ve açıklamalara göre sızma zeytinyağı hiçbir katkı maddesi içermez, parlak yeşil renktedir ve sadece %  oleik asit içerir ve tüm antioksidanlarını koruyabilir. Normal zeytinyağı, yüksek duman noktasına sahip olduğu için sebzelerinizi pişirmek için daha iyi bir alternatif olabilir, ancak işlem katmanlarından geçer. Aynı zamanda en az % 3-4 oleik asit içerir.

Zeytinyağı ile Kilo Verin

Zeytinyağı, tekli doymamış yağ asitleri (MUFA) ile paketlenmiştir. Bu yağ asitleri, kalbinizi sağlıklı ve kan şekeri seviyenizi sabit tutmanın yanı sıra kilo vermeye yardımcı olur. Boş kalorilerle dolu diğer rafine veya trans yağ kaynakları üzerinde aşırıya kaçmanızı önleyen tokluk hissini artırır. Zeytinyağının kalori sayısı da az olmamakla birlikte, tereyağı ve rafine yağ gibi diğer yağ kaynaklarından çok daha sağlıklıdır. Uzmanlara göre susam, hindistancevizi, kolza tohumu, ayçiçeği ve mısır yağından daha yüksek MUFA’ya sahiptir. Bu da kilo verme sürecinize son derece iyi bir şekilde katkı sağlamaktadır.

Organik Zeytinyağı Neden Önemli ?