Akdeniz diyeti dünyanın en sağlıklılarından biri olarak kabul edilir ve haklı olarak da öyledir. Vücudumuzun hayatta kalması için ihtiyaç duyduğu tüm sağlıklı yağlara sahip lif açısından zengin besinler içerir. Bununla birlikte, Akdeniz diyetinde kullanılan ana bileşenlerden biri, sağlık yararları nedeniyle günümüzde yaygın olarak kullanılan zeytinyağıdır. Ama zeytinyağını bu kadar faydalı yapan nedir? Peki faydalıysa nasıl tüketmeliyiz?

Bu blog, zeytinyağının neden bu kadar faydalı olduğunu, nasıl tüketebileceğinizi ve zeytinyağını düz içip içemeyeceğinizi açıklamaktadır.

Zeytinyağını Yararlı Yapan Nedir?

Sızma zeytinyağının en iyi yemeklik yağ türü olduğu bir sır değil . Ancak, diğer her şeyde olduğu gibi, her şey ölçülü olarak – özellikle zeytinyağı içmeyi planlıyorsanız .

Zeytinyağının genel faydaları şunlardır:

  • Antienflamatuvar içeriğine sahiptir.
  • Hastalıkla savaşan bileşikler , daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen
  • Detoksifiye edici özellikler
  • Sağlıklı tekli doymamış yağlar içerir ve polifenollerde yüksektir
  • Oleocanthal kanseri önlemeye veya kanserle savaşmaya yardımcı olur.

Şimdi, zeytinyağının kullanılabilecek en sağlıklı yağ olduğunu söylemek kolay ama gerçekten içilebilecek kadar sağlıklı mı?

Bazılarına göre, zeytinyağı içmek neredeyse “kökten faydalanmak” gibidir, yani temelde yemekle “sulamak” yerine yağın tüm faydalarından yararlanırsınız.

Ancak bu, kullandığınız zeytinyağının markasına ve zeytinyağını diğer yağlara sağlıklı bir alternatif olarak tüketiyor olmanıza veya doğrudan zeytinyağı içmeyi planlamanıza bağlıdır .

Zeytinyağı sayısız fayda içerir ve insanlar onu içmenizden faydalanabileceğinizi önerir. Ancak bu, kullandığınız zeytinyağının markasına bağlıdır.

Düz Zeytinyağı İçmenin Potansiyel Faydaları

Çok sayıda araştırmaya göre, zeytinyağı içmenin aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok faydası vardır:

Bu gün ve çağda insanların çok fazla sağlıksız yağ ve çok az sağlıklı yağ tükettiği iyi bilinmektedir. Gerçeği söylemek gerekirse, aradaki farkın ne olduğu hakkında hiçbir fikriniz yoksa doğru şeyi yiyip yemediğinizi bilmek zordur.

İşte zeytinyağını, özellikle Sızma Zeytinyağı’nı (EVOO) faydalı bir yağ asidi diyet ilavesi yapan şey:

Çoklu Doymamış Yağ Asitleri (PUFA)

Sızma zeytinyağında (EVOO) bulunan çoklu doymamış yağlar , kalp hastalığı ve felç riskinizi azaltmak için mükemmel olan kötü kolesterol seviyelerini düşürmede etkilidir.

Ayrıca, sağlıklı hücreleri korumak ve vücudunuzun kendi başına üretemeyeceği omega-6 ve omega-3 yağ asitleri gibi esansiyel yağları sağlamak için muazzamdırlar.

Tekli Doymamış Yağ Asitleri (MUFA)

Tekli doymamış yağ asitleri (MUFA), hem kötü kolesterol seviyelerini düşürmeye hem de E vitamini alımınızı artırmaya yardımcı olabilecek sağlıklı yağ molekülleridir. Aynı zamanda hücresel sağlığı ve beyin fonksiyonunu geliştiren oleik asit açısından da zengindir.