Marketlerde sık sık karşılaştığınız zeytinyağı çeşitlerinden bir tanesi olan erken hasat zeytinyağı konusunda en kaliteli tercihi yapmaya ne dersiniz? Zeytinyağı, Türk mutfağının en önemli değerlerinden bir tanesi olmasının yanı sıra yemek hazırlığı aşamasında insanların ilk sırada gelen tercihlerinden biridir. Hem tadı hem de insan vücudu üzerinde bıraktığı etki sayesinde dikkat çeken erken hasat zeytinyağı nedir, nerelerde kullanılır gibi sorulara gelin daha yakından bir göz atalım!

Erken hasat zeytinyağı ile ifade edilmek istenen aslında erken toplanan zeytinlerin geleneksel sıkma yöntemleri ile zeytinyağı haline getirilmesidir. Zeytinin en yeşil ve taze hali ile hazırlanan bu zeytinyağını tatmak sizin için çok büyük bir keyif olacak!

Erken Hasat Zeytinyağı Nasıl Hazırlanır?

Hazırlık aşamasında şişelenme sürecine kadar oldukça titiz işlemler takip edilerek sofralarınıza kadar ulaştırılan bu lezzetin diğer zeytinyağlarından ayrıldığı nokta hasattır. Zeytinyağları genellikle olgunlaşmış zeytinin toplanması ve uygun üretim koşullarında hazırlanarak sizlere sunulması sürecini kapsar. Ancak erken hasat olarak ifade edilen zeytinyağlarında zeytin hasadı zeytinin olgunlaşma evresine geçmesinden önce yapılır.

Eylül ve Ekim aylarına denk gelen süreçte daha yemyeşil bir formdayken toplanan zeytinler geleneksel zeytin sıkma değirmenlerinde en özel şekilde sıkılır. Üretim aşamaları diğer zeytinyağları gibi titizlik ve özverili çalışmalarla süren bu yağ sizlerin tüketebilmeniz için uygun şekilde şişelenerek mutfaklarınızdaki yerini alır.

Erken Hasat Zeytinyağları Neden Pahalı?

Zeytinyağı satın almak istediğinizde market raflarında farklı fiyat ve kalitede ürünlerle karşı karşıya kalmanız söz konusu olur. Ancak birbiri ile aynı litreye sahip zeytinyağları arasında ciddi fiyat farkları sizi endişeye sevk eder. Erken hasat zeytinyağı özelinde yapılacak bir değerlendirmede fiyatların bir nebze yukarıda olmasının oldukça doğal olduğunu ifade etmek gerekir. Peki, ama neden?

Erken hasat edilen zeytinler hacimce daha küçük olduğundan olgunlaşmış zeytine göre daha düşük verim sunar. Verimin aşağı yönlü olması üretim girdilerinin karşılanması adına daha yüksek satış fiyatlarının doğuşuna neden olur. Bu anlamda erken hasat zeytinyağı satın aldığınızda fiyatın yüksek olması oldukça doğaldır.