Zeytinyağı satın alırken karşılaştığınız soğuk sıkım zeytinyağı ibaresi kafanızı karıştıran kavramlardan bir tanesi olur. Pek çok zeytinyağı severin ne olduğu konusunda yeterli bilgiye sahip olmadığı bu kavramı açıklarken soğuk sıkım zeytinyağının neden çok tercih edildiğini de belirteceğiz.

Ülkemizin en önemli değerlerinden bir tanesi olan zeytinyağı; özellikle Ege Bölgesi’nde insanların geçimini sağladığı lezzet ve sağlık dolu bir besindir. Bu besinin hazırlanma süreçleri birbirinden farklılık gösterdiğinden zeytinyağı kalitesi ve fiyatlarında çok ciddi bir çeşitlilikten söz etmek mümkündür. Soğuk sıkım ifadesi de söz konusu çeşitliliğin bir parçasıdır.

Soğuk sıkım zeytinyağı; tek bahçede yetişen zeytinlerin erken hasat döneminde yere dökülmeden toplanması ve toplama aşamasından hemen sonra taş değirmende öğütülmesini ifade eder. Çekirdekleri ile birlikte öğütülen ve sonrasında hasır çuvallar yardımı ile ezilen zeytine su verilirken su sıcaklığına büyük önem verilir. Su sıcaklığının 27 dereceyi geçmemesine özen gösterilir. Nitekim soğuk sıkım ifadesi de buradan gelir.

Sızma Zeytinyağı ve Soğuk Sıkım Zeytinyağı Aynı Şey mi?

Anadolu’da zeytinyağı kullanımı oldukça yaygındır. Bu durum zeytinyağının farklı isimlerle anılmasına da zemin hazırlamıştır. Egeli üreticilerin soğuk sıkım olarak andığı zeytinyağı zaman zaman sızma zeytinyağı olarak da adlandırılır. Bunun temel nedeni çiğneme esnasında kullanılan hasır çuvallar arasında zeytinyağının sızarak boşalmasıdır. Peki, sızma zeytinyağı üretimi sadece taş değirmenlerde mi gerçekleşir? Fabrikalarda soğuk sıkım yağ üretimi mümkün müdür?

Sızma Zeytinyağı ve Fabrikasyon

Zeytin üretilirken zeytinler ezilip hamur haline geldikten sonra belli oranda su verilmesi gerekir. Eğer bu sıcaklık 27 decenin üzerine çıkarsa elde edilebilecek zeytinyağının içersindeki vitamin ve mineraller kaybolur veya azalır.

Bu sebebten dolayı köklü zeytincili olarak 27 dereceyi geçmeyen soğuk sıkım metodu ile üretim yapıyoruz.

Böylece asit oranı düşük vitamin ve mineral bakımından üstün kalitede bir soğuk sıkın zeytinyağı üretmiş oluyoruz.