Zeytin sütü nedir sorusu ile karşılaştığınızda muhtemelen zeytinden süt mü elde edilir diye kendinize sormuşsunuzdur. Ancak hemen belirtmek gerekir ki bu ifade yanlışlıkla yazılmadı. Zeytinden süt elde edilebiliyor. Peki, nasıl? Gelin bu soruya daha yakından bir göz atalım!

Hasat aşamasında özenle toplanan ve dalından koparıldıktan sonra titizlikle saklanan zeytinler taş presler vasıtası ile geleneksel yöntemler kullanılarak eziliyor. Ezme işlemi geleneksel yöntemlerle gerçekleştirildikten sonra çuvallara doldurulan hamur formundaki zeytinler bir süre bekletilerek dinlenme işlemine tabi tutuluyor. Dinlenme esnasında çuvallardan sızan ve yağ kısmı ayrıştırılan sıvı zeytinden elde edilen süt olarak ifade ediliyor. Görsel açıdan oldukça iştah açıcı olan bu süt zeytinin en değerli kısmı olması nedeniyle de dikkat çekiyor. Nitekim 100 kg zeytinden yaklaşık 1,5 kg süt elde edilmesi bu ürünün değerini açıkça gözler önüne seriyor.

Zeytin Sütü Nasıl Tüketilir?

Üretimi oldukça zahmetli ve bu nedenle de oldukça değerli bir ürün olan zeytin sütünün nasıl tüketileceği konusunda da ciddi sorular olduğunu ifade etmek gerekiyor. Değerli bir besin olması ve içerdiği minerallerle hemen her yaştan insanın sağlıklı olmasına katkı sağlaması ile bilinen bu sütün kısa sürede tüketilmesi şarttır. Zira rafine edilmemesi nedeni ile zeytin sütü çok çabuk bozulur. Çabuk tüketilmesine neden olan durumlardan bir tanesi de hiç şüphesiz tortulu yapısıdır. Hızlı tüketilmediğinde tortulu yapısının birbirine karışması bu besinin tadında olumsuzluklara neden olur.

Faydaları Nelerdir?

Zeytinyağının özü olarak da değerlendirilebilecek olan bu sütün faydalarını kısaca şu şekilde sıralayabiliriz.

•          E vitamini içermesi ve antioksidan kaynağı olması ile ön plana çıkar,

•          Cildi yumuşatan bir etki oluşturduğundan cilt bakımının vazgeçilmezlerindendir,

•          Kolesterol dengesizliği yaşayan bireyler için dengeleyici bir besindir,

•          Kalp ve damar hastalıklarına karşı iyileştirici etki oluşturur,

•          Kabızlığa karşı kullanılabilen en etkili silahlardan bir tanesidir.

Siz de olumlu etkileri ile fark yaratan ve beslenme alışkanlıklarınızın vazgeçilmezlerinden olan zeytin sütü ile harika yemekler hazırlayabilirsiniz. Sağlıklı beslenmek ve fit bir vücuda sahip olmak sizlerin ellerinde.