Ayvalık zeytinyağının en önemli markalarından birisi olan yurtiçinde ve yurtdışında bir çok ödüle layık görülen bir çok ülkeye kendi markası ile ihracat yapan Köklü Zeytin Zeytinyağından dev tesis. Ayvalık’ın Zeytin ve Zeytinyağı üretiminde, söz sahibi olan Köklü Zeytincilik, kaliteli ve hijyenik ortamda yaptığı üretimlerle, sadece Türkiye genelinde değil, Avrupa aldığı ödüller ile de biliniyor.

1937 Yılından beri aile şirketi olarak Ayvalık Ticaretine değer katan Köklü Zeytincilik, yeni üretim ve satış merkezini dualar ile açtı. Köklü Zeytinciliğin Fabrika ve satış merkezinin açılışına Ayvalık Kaymakamı Gökhan Görgülüarslan ve seçkin bir davetli topluluğu katıldı. Fabrika Açılışının ardından 2020 yılı Zeytin Hasat yılının İlk Zeytinyağı Ayvalık ta Köklü Zeytinyağı fabrikasında üretildi.


Tesis 8000 m2 alan üzerine kurulu Yıllık 3 bin ton Zeytinyağı ve 600 ton zeytin işleme kapasitesine sahiptir. Tesiste ayrıca 2 adet Taş değirmen kurulu olup Geleneksel  yöntemler ile Taş baskı Soğuk sıkım zeytinyağı üretilmektedir. Aynı zamanda tesiste Organik Zeytin ve zeytinyağlarının da üretimi yapılmaktadır.

Köklü Zeytincilik Dedeleri 1922’de mübadeleyle Midilli’den Ayvalık’a gelip yerleşen Kürlek ailesi Ayvalık’ta da aile mesleği olan zeytinciliğe devam ederler. 2011 yılında perakende satışa artan talep doğrultusunda Ayvalık’ın ‘Köklü’sü olduğu için Ayvalık Köklü markasını oluştururlar. Taş baskı naturel sızma zeytinyağı üretiminde kullandığı zeytinlerin toplama işlemi elle sıyırma ve makinalar ile yapılmaktadır. 

“Erken Hasat” edilip aynı gün içinde sıkım işlemi gerçekleştirilmektedir. Zeytin taşta ezilerek hamur haline getirilir ve 27C’yi geçmeyen “Soğuk Sıkım” metoduyla işlenerek yağ elde edilir. Firma, Ayvalık, Sarımsaklı, Cunda ve fabrika satış mağazaları ile Ayvalık’ın en büyük zeytin/zeytinyağı markası olmuştur.


Köklü Zeytin ve Zeytinyağı Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Kürlek “Yeni modern bir tesisi Ayvalık’ımıza kazandırmanın gururunu yaşıyoruz. Tesisimizde yeni istihdam yarattık, 50 kişiye istihdam sağladık. Artan kapasitemizle yurt dışı ihracatımızı da arttıracağız. Tesissimizin açılışına katılarak bizleri onurlandıran başta Ayvalık Kaymakamımız Sayın Gökhan Görgülüaslan olmak üzerek tüm katılımcılarımıza teşekkür ediyoruz” dedi.


Çamlık Camii imamı İsmail Şimşek, tarafından okunan Kur’an-ı kerimin ardından, kurdele kesilerek, fabrikanın üretim bölümü gezildi ve ilk hasat yeni mahsül zeytinyağı üretildi ve herkese ikram edildi.


Üretim alanını gezen Ayvalık Kaymakamı Gökhan Görgülüarslan, zeytinyağı sıkma makinalarını inceledi, tesisin Ayvalık ekonomisine katkı sağlayıp istihdama fayda sağlayacağını belirterek,hayırlı olsun dileklerini ileterek daha fabrika açılışından ayrıldı.

Kaynakça : https://www.egehurbakis.com/odullu-markadan-dev-tesis/174935/

Yeni Mahsul Erken Hasat Soğuk Sıkım Zeytinyağları’mız;

1 litrelik ve 5 litrelik olarak Tüm mağazalarımız ve internet sitemizden satışa sunulmuştur.

25 derecede Soğuk sıkım ✅

Şimdi Alışveriş Yap