Kantaron yağı uzun zamandır yılan ısırığı, ateş, iştahsızlık, sarılık ve şişkinlik, dispepsi ve şişkinlik gibi GI şikayetlerini tedavi etmek için kullanılan bir yağdır. Ayrıca çiller ve lekeler için sakinleştirici ve topikal olarak kullanılmıştır. Aromatik bir acı ve tonik olarak bilinir ve “kanı arındırmak” için karaciğer ve böbrekler üzerinde etkilidir. Bilinen en eski tedavi materyali olan bitkiler, günümüzde hala önemli bir bilim konusudur ve hem modern hem de geleneksel tıpta hala önemini korumaktadır. Günümüzde laboratuvar ortamında geliştirilen ve kullanılan ilaçların neredeyse tamamının doğadan ilham aldığını biliyoruz. Binlerce ilacın etken maddesi bitkilerden elde edilmektedir.

Son zamanlarda kantaron yağının cilde faydaları hakkında çok şey duyduk. Birçok bakımdan sıklıkla ihtiyaç duyulan bir bitki olan kantaron, insan sağlığı ve cilt üzerinde sayısız etkiye sahiptir. Cildi yenileyen, yaraları iyileştiren ve hücreleri sağlıklı bir yapıya kavuşturan etkiye sahip olan kantaron yağı birçok uzman tarafından sıklıkla tavsiye edilmektedir. Bu yazımızda kantaron yağının cilt üzerindeki etkileri ve cilde nasıl uygulanacağı hakkında bilgiler sunmak istiyoruz. Bu sayede bu ürün ile çok daha sağlıklı sonuçlar elde edebileceğinizi göreceksiniz.

Kantaron Yağının Sağladığı Faydalar

Kantaron otu, geleneksel tıpta çağlar boyunca en çok kullanılan bitkilerden biridir. Sıcak ve ılıman iklimlerde yetiştirilen fideler, dünya çapında bilinen 400’den fazla türdür. Türkiye topraklarında 43’ü endemik olmak üzere, ajuga, püre, Hypericum otu, defteri kebir otu, kılıç otu, kırma kuzu, St.John’s wort, kanat otu, saman değil 89 adıyla bilinen türler yetişmektedir. Kantaron bitkisinden çeşitli yöntemlerle elde edilen ve çeşitli formlarda hazırlanan ürünler, başta sinirleri yatıştırmak için geniş bir kullanım alanına sahiptir. Kantoran yağının sağladığı faydaları ise aşağıdaki gibi detaylandırabiliriz.

Cildi Beyazlatır

Kantaron yağının düzenli kullanımının ciltteki renk farklılıklarını dengelediği bilinmektedir. Cildi kapatmaz ancak cilt hücrelerini onararak, kırışıklıkları azaltarak, cildin daha sağlıklı ve ışıltılı görünmesini sağlayarak izlenimi yaratır.

Hücreleri Yeniler

Hücre yenileyici özelliği sayesinde yaranın çabuk kapanmasına yardımcı olur. Bunun yanı sıra antiseptik özelliği ile de mikrop ve iltihap oluşumunu önlemektedir.

Masaj Yağı Olarak Kullanılır

Kantaron yağı, masaj yağı olarak da kullanılabilen bir yağ türüdür. Sırt ve bacak ağrılarına son derece iyi gelmektedir. Kılcal damar görünümünü azaltmaktadır.

Pişik Kremi Olarak Kullanılır

Bebeklerde pişik tedavisinde kullanılan önemli bir yağdır. Bu sayede bebeklerin pişik problemi en kolay şekilde ortadan kaldırılabilmektedir.

Kan Şekerini Düşürür

Dahilen kullanılması durumunda kan şekerini düşürücü bir özelliğe sahiptir. Ancak fazla tüketimi kan şekerinin çok fazla düşmesine neden olacaktır. Bu nedenle günde 1 çay kaşığından fazla tüketilmemesi gerekmektedir.

Bağırsaklara İyi Gelir

Kuvvetli içeriği sayesinde bağırsak faaliyetlerini düzenler. Bu da kabızlık ve ishal gibi problemlerin önüne geçilmesini sağlar.

Egzamaya İyi Gelir

Cilt problemlerini çözmede kullanılan önemli bir yağ çeşidi olan kantaron yağı düzenli kullanım ile egzamaya da son derece iyi gelir.

Saç Dökülmelerini Önler

Kantaron yağının bir diğer özelliği ise saç dökülmelerini öncelemesidir.