Ege kıyılarının yanı başında Balıkesir’in en batı kısmında bulunan Ayvalık’a daha önce hiç gelmediyseniz çok büyük bir kayıp yaşıyorsunuz demektir. Her tarafı cennet gibi olan ülkemizin her yıl milyonlarca turist ağırlayan bu şirin ilçesine gelerek sosyal, kültürel ve tarihi zenginlikleri keşfederken Ege coğrafyasının bilinmezliklerine de kapı aralayabileceksiniz.

Ayvalık gezilecek yerler diye aradığınızda karşınıza birbirinden farklı seçenekler sunulsa da burada sadece taş sütunları veya doğa harikası yapıları değil kültürel zenginlikleri görmenizi de umuyoruz. Sıcak kanlı insanları ve Ege’nin olmazsa olmazı zeytin yağı üretim alanları ile Ayvalık tam bir dinlenme noktasıdır. Siz de Ayvalık seyahati gerçekleştirerek burada keyifli vakit geçirmek istediğinizde kafanızın bir köşesinde hep zeytin ve zeytinyağı olacaktır.

Ayvalık Tarihi

Antik Çağlardan bugüne daima bir yerleşim merkezi olan ve önemli uygarlıklara ev sahipliği yapan Ayvalık’ta bu dönemlerden kalma izlere rastlamak oldukça mümkündür. Şehrin kültürel zenginliğine katkı sağlanmasında rol oynamış olan bu medeniyetlerin Ayvalık’ı seçmesinde hiç şüphesiz zengin topraklarının ve lezzeti ile damakları çatlatan ürünlerinin büyük bir etkisi var diyebiliriz.

Osmanlı Dönemi ile bir Türk toprağı haline dönüşen ama burada yaşayan farklı ırklara mensup insanların tam bir kültür mozaiği oluşturduğu Ayvalık’ta cami ve kiliselerin varlığından söz etmek muhtemeldir. Müslüman ve Hıristiyan topluluklarının uzunca bir dönem bir arada yaşadığı bu şehri birbirine bağlayan şey hoşgörü ve zeytin bahçelerinde sezon bitmeden toplanması gereken zeytinler için verilen uğraştır.

Toplumsal hayatın şekillendirilmesinde çok ciddi bir rolü olan zeytin ve zeytinyağının ilçede farklı bir mutfak kültürü oluşturduğu biliniyor. Siz de Ayvalık’a uğradığınızda birbirinden özel lezzetleri denemek ve Ayvalık mutfağının inceliklerini öğrenmek istiyorsanız sizi zengin bir çeşitlilik bekliyor olacaktır.