Yaz Ramazan’ının Başrolünde de Zeytinyağı

Ramazan’ın yaz aylarına gelmesiyle birlikte orucun zorluğu ve beslenmemizin önemi artıyor. Peki içinde bulunduğumuz sıcak günlerde oruç tutarken nasıl beslenmemiz gerek?

Ramazan Ayı hem sağlığımız hem de maneviyatımız için oldukça özel bir ay. Ancak sıcak ve uzun günlerde tutacağımız oruçlarda beslenmemize ve dolayısıyla sağlığımıza ekstra dikkat etmemiz gerekiyor. Ağır besinlerden kaçmak şart, ancak lezzet de olmazsa olmaz diyenlerdenseniz zeytinyağı mucizesi Ramazan’da da yüzümüzü güldürecek…

Tüm diyetisyenler Ramazan’da kilo almamamız ve sağlığımıza özen göstermemiz için dikkat etmemizi işaret ediyor. Uzun süre aç kalmış vücudumuzun ihtiyacı ise bolca sıvı ve hafif yiyecekler. Bu yüzden şu sıcak günlerde iftarlarda bolca zeytinyağlı yemekler tüketmek en sağlıklısı. Bitkisel yağlar diğer yağlara oranla çok daha hafif olduğundan dolayı sindirimi de kolay. Bu yüzden sizler için Ramazan’da gözünüz kapalı tüketebileceğiniz hem sağlıklı hem de lezzetli bazı zeytinyağlı yemeklerden bir liste hazırladık…

-Zeytinyağlı Bamya; Sindirim sistemi için çok yarayışlı olan ve zeytinyağı ile buluşunca lezzetine lezzet katan bamya aynı zamanda içindeki lifler sayesinde de tokluk hissi yaratır. Zeytinyağlı bamya bu sıcak günlerde iftar masanızın yıldızı olacak.

-Zeytinyağlı Barbunya; Hem yapımı basit hem de çok lezzetli… Fiziksel ve zihinsel yorgunluğu alarak vücuda enerji veren barbunya uzun saatler aç kalma hissini size çok çabuk unutturacak.

-Zeytinyağlı Enginar; Baharın gelmesiyle birlikte masalarda onu daha sık görmeye başladık. Sindirim sistemine olan faydaları ve mideyi rahatlatan yapısıyla enginar kalabalık iftar sofralarınıza çok yakışacak.

-Zeytinyağlı Taze Fasulye; İçinden sağlık taşan fasulyenin faydaları saymakla bitmez… Ancak Ramazan’da neden yenmeli sorusuna cevap olarak; sindirim sistemine olan faydaları, kan şekerini düzenleyici etkileri, enerji kaynağı olması ve hazımsızlığı gidermesi örnek gösterilebilir.

Şimdiden afiyet olsun!

Kategoriler: Beslenme,ZEYTİNYAĞI

Yanıt Ver

E posta adresiniz yayınlanmayacak