Çölleşme Riski Olan Topraklara Zeytin Ağacı Can Veriyor

Hikayesi asırlar öncesine dayanan asırlık zeytin ağaçları insanlara sağlık ve şifa dağıtmanın yanı sıra bulunduğu topraklara da sağlık saçıyor.

Dünyadaki küresel ısınmanın gittikçe arttığına şahit olduğumuz son yıllarda ağacın ve yeşilin önemi gün geçtikçe kendini çok daha belli ediyor. Gezegenimizdeki pek çok doğal afetin altında yatan temel sorunlardan biri yeşil alanların gün geçtikçe azalıyor olması… Bu bakımdan ağaç dikmenin ve yetiştirmenin önemi kendini bir kez daha gösteriyor. Yüzyıllardır doğamızda varlığını sürdüren zeytin ağaçları ise çölleşmeye yüz tutmuş topraklarda çok farklı bir özelliğiyle karşımızda…

Zeytin ağaçlarının tek yararı hasat zamanı ortaya çıkıyor diye düşünüyorsanız büyük yanılgı içerisindesiniz. Türlü çeşit hava şartlarına rağmen dimdik ayakta kalabilen zeytin ağaçları çölleşme olasılığı olan topraklara bereketiyle can veriyor.

Bakımının daha kolay ve ömrünün diğer ağaçlara göre çok daha uzun olduğu zeytin ağaçları çölleşme riskiyle karşı karşıya olan bölgelerde bu riski azaltma konusunda diğer türlerden bir adım önde. Ayrıca bulunduğu bölgedeki karbondioksit oranını azaltan çevreye yarar sağlayan zeytin ağaçları yaban hayatın hüküm sürdüğü yerlerde gölge ve barınak olarak da doğadaki diğer canlılara hizmet eder….

Kategoriler: Uncategorized

Yanıt Ver

E posta adresiniz yayınlanmayacak