Efsanelerde Zeytin: Nuh Tufanı

Son yıllarda sağlıklı yaşam trendinin vazgeçilmezi olan zeytin ve zeytinyağı, efsanelere de konu olmuştur. Antik Yunan, mitoloji, felsefe, kutsal kitaplarda yer alan zeytin ağacı tarihin tanığıdır. Zeytin ağacı her uygarlıkta özel olarak kabul edilmiş ve kutsal sayılmıştır.

Zeytin ağacının yaprakları zafer, akıl ve barış simgesidir. Nuh’un gemisine bir zeytin dalı ile geri dönen güvercin, büyük sel felaketi sona erdiğine dair bir işaret sayılmıştır. Bir çok dinde vaftiz törenlerinden yağ lambalarına, geleneksel ve kutsal mekanlara kadar Akdeniz’de görkemli törenlerde önemli bir yer tutmuştur. Zeytin ve zeytin ağacı efsanelerinden en yaygın olanı ise Nuh Tufanı’dır.

Eski Ahit’te yer alan efsanelerden biri, Hazret-i Nuh ve tufandan bahseder. Yarattığı insanın yeryüzüne kötülük tohumları saçtığını gören Tanrı, onu bir tufanla cezalandırmaya karar verir. Ve Hazret-i Nuh’a bir gemi yapmasını, bu gemiye her temiz hayvandan erkek ve dişi yedişer, her temiz olmayan hayvandan erkek ve dişi ikişer ve kuşlardan da erkek ve dişi yedişer tane almasını söyler. Ardından büyük tufan başlar, Hazret-i Nuh ve gemisindeki canlılar hariç, yeryüzü üzerinde yaşayan her şey silinir. Tufan durulduğu zaman Hazret-i Nuh, suların çekilip çekilmediğini anlamak için geminin penceresinden bir güvercin salar. Sular çekilmediği için güvercin gemiye döner. Hz. Nuh, yedi gün sonra güvercini tekrar salar. Güvercin bu sefer, ağzında yeni koparılmış zeytin yaprağıyla gelir. O zaman Nuh, suların yeryüzünden çekildiğini anlar. Ağzında zeytin yaprağı tutan güvercin, o günden bu güne, ümidin ve barışın simgesi olur. Tufanın yok edici gücüne karşı direnen zeytin ağacı ise ölümsüzlüğün simgesi olur.

 

Zeytin ağacı ölümsüzlüğü ve barış simgesi sıfatlarını Nuh Tufanı efsanesi ile kazanır.

 

 

Kategoriler: ZEYTİNYAĞI

Yanıt Ver

E posta adresiniz yayınlanmayacak