Ramazan Sofralarının Vazgeçilmezi: Zeytin

Sıcak Ramazan günlerinde sindirim sistemini aktif tutmak ve mineral dengesini sağlayabilmek için besin değeri yüksek seçimler yapmalıyız. Vücudun, su dengesini korumak için öncelikle ılık su tüketilmesi tavsiye edilir. Hurma ve zeytin besin değerleri çok güçlü oldukları için iftar sofralarının vazgeçilmezidir. Ancak hurma, ithal edildiği için ve şeker oranı yüksek olduğu için diyabet hastalarına önerilmiyor. Diyetisyenler özellikle uzun süre aç kalan kişilerin şeker dengelerini göz önünde bulundurmalarını tavsiye ediyor.

Zeytin, mide ve bağırsak dostu

Geçtiğimiz yıllarda Kalp ve İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay bu konuda bir uyarı yapmış ve bazı kesimlerden tepki almıştı. Ramazan sofralarının baş tacı olan hurmanın yüksek oranda şeker içerdiğini söyleyen Prof. Dr. Karatay, “Hurma yiyerek şekerinizi oynatmayın. Orucunuzu zeytinle açın. Eğer göbeğiniz varsa, karaciğeriniz yağlıysa, tansiyonunuz yüksekse, şeker hastasıysanız, kilo vermek istiyorsanız hurmadan uzak durun” dedi.

Prof. Dr. Canan Karatay, her fırsatta dile getirdiği gibi zeytinin dünyanın en yararlı meyvesi olduğunu vurgulayarak, iftarda yenilen birkaç zeytinin mide ve sindirim sistemi için çok faydalı olduğuna dikkat çekiyor. Sahurda da 10-15 zeytin yenilmesini öneren Prof. Dr. Karatay, oruç tutanların iftar ve sahurda bol su tüketmesi gerektiğini de belirtmişti.

Hurma, kendisi besin değeri olarak çok güçlü bir meyvedir. Size şeker de sunan bir yiyecektir, çekirdeklerinden de ekmek yapılan bir meyvedir. Dolayısıyla hurmanın böyle kutsal bir yönü vardır, güç ve vitamin deposudur.

Zeytin’in de çok kutsal bir yiyecek olduğunu ve her ikisinin de kutsal kitaplarda yer aldığını biliyoruz. Ramazan sofralarında hurmanın ve zeytinin önemi tartışılmaz. Uzun süre aç ve susuz kalan metabolizmanın ihtiyaçlarına uygun beslenmek önemli. Ancak diyetisyenler, zeytinin tuzsuz olanların tercih edilmesini öneriyor. Özellikle ülkemizde yaygın olan hipertansiyon ve şeker hastaları göz önüne alınca bu uyarıların çok da önemsiz olduğunu söyleyemeyiz.

Biz yine de zeytin ve zeytinyağının faydalarını bilenler olarak, bu yüzlerce yıllık kutsal meyveyi sofralarınızda eksik etmemenizi tavsiye ederiz.

Kategoriler: ZEYTİNYAĞI

Yanıt Ver

E posta adresiniz yayınlanmayacak